دات نت نیوک
شعب مراکز درمانی

تهران و کرج

Menu
جراحی زیبایی بینی
مدیر سایت

جراحی زیبایی بینی

رینوپلاستی

جراحی بینی با تکنیک پیشرفته

 

بینی یکی از آشکار ترین و توجه برانگیزترین عناصر تشکیل دهنده چهره می باشد که ظاهر آن در ارتباط با دیگر عناصر نظیر چشم ها ، لب ها ، و ... تاثیر زیادی در تشکیل چهره ی انسان دارد . بینی از نظر عملکرد نیز نقش بسیار حساسی در تنفس و کنترل شرایط هوای تنفسی دارد . به این صورت که شرایط هوایی که استنشاق میکنیم توسط بینی از نظر رطوبت ، دما و ... کنترل ، تعدیل و تصفیه می گردد .
اشکالات ظاهری بینی با عیوب داخلی که موجب انسداد راههای هوایی می شود در ارتباط مستقیم می باشد ولی این مسئله در همه افراد وجود ندارد ناهنجاری های بینی میتواند ارثی یا در نتیجه صدمه ناشی از ضربه های وارد شده به بینی باشد و یا به دلیل دیگر .
از نظر ساختاری بینی را می توان به شکل یک هرم تصور نمود که دیواره های بینی اضلاع بیرونی این هرم و سپتوم بینی ( تیغه میانی که بینی را به دو قسمت تقصیم می کند)ستون مرکزی و اصلی هرم بینی ( استخوانهای بیرونی ) و همچنین ستون داخلی - مرکزی (سپتوم)دچار به هم  ریختگی و اختلال می شود.
در اینصورت زمانی که تیغه میانی دچار خمیدگی شکستگی و یا انحراف یا تخریب شود می تواند در مسیر تنفسی ایجاد انسداد نماید. بنابراین برای ایجاد تیغه میانی صاف و رفع انسداد راه های هوایی از طریق جراحی غالبا نیاز به ایجاد نمودن ساختار بینی چه از نظر ظاهری و چه از نظر  تیغه داخلی بینی می باشد . مراحل انجام عمل جراحی جهت تصحیح یا بهبود ناهنجاری تیغه بینی (سپتو پلاستی ) نامیده میشود که هدف از آن تصحیح ناهنجاریهای سپتوم و رفع عیوب و بهبود انسداد راه های تنفسی میباشد . جراحی زیبایی مربوط میشود به اصلاح شکل ظاهری که به عمل رینوپلاستی معروف است .
هدف از این عمل جراحی اصلاح ناهنجاریهای ظاهری بینی میباشد در عمل جراحی پلاستیک بینی یا همون رینوپلاستی جراح با در نظر گرفتن سایر عناصر تشکیل دهنده چهره هر شخص و با توجه به فاکتورهای علم زیبا شناسی تلاش میکند هماهنگی و تناسب بیشتر را بین بینی و صورت برقرار نماید.
رینوپلاستی و سپتوپلاستی از طریق ایجاد برشهای کوچک در داخل بینی انجام می شود که بسته به چگونگی و شکل ناهنجاریهای بینی ، این دو عمل می توانند به طور همزمان یا جداگانه انجام شود . برش کوچکی نیز در پل قاعده بینی داده می شود که محل آن محسوس و مشخص نخواهد بود . در مواردی که حفره های بینی بزرگ و پوست پره ها ضخیم باشد . استثنائا برش در کناره ها و نزدیک کف پره های بینی جهت برداشتن پوست اضافی داده می شود .پس برش پره های بینی را ما در همه اشخاص مشاهده نمی کنیم و جزء برشهای اصلی بینی نیست.
بینی از نظر ساختاری یکی از پیجیده ترین عناصر تشکیل دهنده ی چهره است که در صورت هر شخص به طور منحصر به فرد وجود دارد و می تواند زیبایی قابل توجهی را در کل چهره ایجاد نماید . چه در چهره هایی که تمام عناصر تشکیل دهنده ی آن زیبا و متناسب باشند و چه در چهره هایی که عناصر تشکیل دهنده ی آن نظیر لب ها ، گونه ها ، چشم ها و .... زیبا و هماهنگ نباشند . در رینوپلاستی حتی خصوصیات فردی و شخصیتی و شغلی و شرایط سنی بیمار در نظر گرفته می شود .
از این رو در تنظیم برنامه عمل جراحی تلاش می کنیم که با توجه به خصوصیات منحصر به فرد هر بینی و با تشخیص عوامل کاهنده زیبایی در صدد اصلاح عیوب آن برآئیم ولیکن از آنجاییکه پتانسیل زیباتر شدن هر بینی با توجه به نوع پوست و عیوب بینی شخص متفاوت است بنابراین تجسم خلق یک بینی زیبا و تمام عیار غیر منطقی می باشد . چرا که بدین روش هماهنگی لازم میان بینی و سایر عناصر تشکیل دهنده چهره فرد نادیده گرفته می شود و نتیجه آن یک بینی غیر متناسب و ناهماهنگ در صورت شخص می باشد و با توجه به اینکه در 85 درصدموارد دو طرفه چهره از خط وسط بینی متقارن نیستند محدودیت هایی وجود دارد .
در حقیقت هدف در رینوپلاستی ، اصلاحات محدود و خاص در خصوصیات غیر دلخواه بینی و ایجاد هماهنگی و تناسب میان بینی با سایر عناصر در چهره می باشد و عدم توجه به این اصول نتیجه اش بینی مصنوعی و بیش از حد دستکاری شده می باشد. به همین دلیل برای اجتناب از به وجود آوردن یک بینی مصنوعی لازم است به هنگام مشاوره در زمان کافی بیمار در مورد فاکتورهای نامطلوب بینی خود صحبت کند و در ضمن از محدودیت های جراحی و مطمئن ترین روش ممکن در جراحی بینی خود اطلاع حاصل نماید .
این امکان وجود دارد که جراحی کوچک ترمیم (روتوش) جهت بازبینی و تصحیح نقایص کوچک به دنبال عمل جراحی رینوپلاستی الزامی باشد . ولی معمولا این عیوب جزئی فقط در 5 درصد از بیماران اتفاق می افتد و در مقایسه با ناهنجاریها و عیوب ابتدایی بینی بسیار ناچیز است .
همانطور که گفته شد بینی عضوی واحد در مجموعه صورت است و در صورتی که قسمت هایی از آن بیش از حد برداشته شود بازسازی آن کار بسیار مشکلی است از آنجایی که بینی پس از عمل چندین ماه در حال تغییرات است هرگونه روتوش و بازبینی را تا 6 الی 12 ماه به تاخیر می اندازیم .

البته اگر شما یکی از آن 5 مورد از 100 بیمار عمل شده باشید که نیاز به این ترمیم کوچک و مختصر بینی دارد بابت این جراحی حق العملی از شما دریافت نخواهد شد . فقط در صورتیکه انجام این عمل جراحی نیاز به بیهوشی داشته باشد بیمار هزینه های مربوط به بیهوشی و تسهیلات کلینیک را می پردازد، پس ترمیم بینی رایگان نیست ! البته اگر پیش کسی عمل کنید که عمل اولیه شما را انجام داده ولی اگر به شخص دیگر مراجعه کنید باید هزینه کامل و گاه بیشتر پرداخت نمایید، 
هیچ عمل جراحی زیبایی به طور کامل بی عیب و نقص و تمام عیار نمی تواند باشد . احساس رضایت و لذت شما از نتیجه عمل زمانی حاصل می شود که شما فارغ از هر گونه کمال گرایی و توجه وسواس گونه به عیوب کوچک ، نسبت به تغییرات مثبت بینی و رفع عیوبی که قبل از عمل جراحی در بینی داشته اید توجه و تمرکز نمایید .
 اگر شما وسواس بیش از حد برای نتیجه عمل دارید بهتر است از انجام عمل جراحی بینی منصرف شوید . توجه داشته باشید هر ایراد جزئی بینی پس از عمل جراحی نیاز به عمل ترمیمی مجدد ندارد . زیرا نتایج عمل مجدد معمولا غیر قابل پیش بینی و دارای ریسک بیشتری می باشد .
توجه داشته باشید که با عمل جراحی زیبایی
"معجزه" نمی توان کرد و این که آیا شما از نتیجه عمل راضی و خوشحال باشید به میزان ارتباط صحیح شما و همکاری منطقی شما با جراحتان بستگی دارد و معجزه در جراحی پلاستیک غیر ممکن است .
جراحی پلاستیک ترکیبی از علم و هنر می باشد و صرفا علم نیست . برخی فاکتورها در ایجاد نتیجه پس از عمل جراحی دخالت دارد . نظیر فرآیندهای بهبودی نسبی در هر شخصی که تحت کنترل و پیش بینی شما با جراحتان نیست.

بنابراین تضمین قطعی در نتیجه عمل جراحی غیر ممکن است .
پیش بینی نتیجه مطلوب از عمل جراحی به عوامل مختلفی نظیر شرایط و نوع پوست و شکل و میزان ناهنجاریهای بینی قبل از عمل جراحی بستگی دارد . همچنین تاثیرات ارثی در هر شخص و جنس ساختار استخوانی _ غضروفی می تواند در نتیجه عمل جراحی دخالت داشته باشد .
پس از انجام برخی معاینات و صحبت با شما تلاش می کنیم تا شما را از عقیده واضح و قطعی خود در مورد نتیجه عمل و اینکه عیوب بینی شما تا چه اندازه قابل تصحیح است مطلع نماییم. به این ترتیب شما از میزان ریسک عمل و پتانسیل زیباتر شدن بینی خود مطلع خواهید شد .

 

جلسه مشاوره و ویزیت در باره عمل بینی 


پس از تصمیم گیری نهایی در مورد عمل جراحی برای دقت بیشتر از شما تعدادی عکس گرفته می شود . این عکس ها برای پیگیری های پس از عمل و طراحی برنامه عمل جراحی ضروری می باشد و در ضمن این اجازه را به جراح می دهید که در تهیه نشریات و کتب و مقالات از آنها استفاده نماید . توجه داشته باشید در به وجود آوردن بینی کاملا تطابق با طراحی انجام شده از چهره شما توسط پزشک بعد از عمل هیچگونه تضمینی وجود ندارد بلکه طراحی صرفا برای آگاهی جراح از خواست بیمار و تعیین برنامه عمل جراحی او می باشد .

در جلسه مشاوره ممکن است گالری هایی از عمل های انجام شده به شما نشان داده شود ولی تضمینی نیست عمل شما شبیه آنها شود. چون هر بینی قبل و بعد از عمل خودش را دارد.
در جلسه ویزیت در مورد میزان حق العمل جراحی با شما صحبت خواهد شد و به سوالات شما در این مورد پاسخ داده خواهد شد .

 

قبل از عمل جراحی بینی باید چکار کرد:


• مدتی قبل از تاریخی که برای جراحی خود در نظر گرفته اید برای گرفتن وقت عمل مجددا تماس بگیرید .
• خوردن آسپرین و ترکیبات مشابه آن را شامل مسکنهای غیر استروئیدی نظیر مفنامیک اسید ، دیکلوفناک  و ... که مانع از بند آمدن خون می شود از 2 هفته قبل از عمل قطع نمایید و با مشورت با پزشک خود داروی مسکن مناسب را جایگزین نمایید و در موارد ضروری از استامینوفن استفاده نمایید .
• نیکوتین موجود در سیگار موجب تنگی رگ ها و اختلال در گردش خون می شود که نتیجه آن تاخیر در بهبودی زخم های پس از عمل می باشد . بنابراین بهتر آن است که حداقل از 2 هفته قبل از جراحی بینی از کشیدن سیگار خودداری نمایید .
• ترتیبی دهید که شخصی شما را در روز عمل و پس از عمل در بیمارستان همراهی نماید و شمار را به منزل برساند،در منزل نیز تا 72 ساعت تنها نباشید.
• از 8 ساعت قبل ازعمل بینی از خوردن و آشامیدن خودداری نمایید و صبح روز عمل ناشتا بدون آرایش و زیورآلات به بیمارستان مراجعه نمایید .
• هرگونه داروی خاصی مصرف می کنید و یا اگر دچار بیماری خاصی هستید قبل از عمل مرا از آن مطلع نمایید . از پوشیدن لباسهای تنگ و چسبان خودداری کنید . استفاده از لباسهای دگمه ای که به راحتی پوشانیده می شود توصیه می گردد .

• هرگونه داروی خاصی  مانند داروی های ضد جوش صورت و خانواده راکوتان مصرف می کنید حتما ما را مطلع فرمایید.

 

روش عمل جراحی بینی :


روش عمل جراحی بینی به طور اختصار و به زبان ساده شامل برداشتن مقادیری از غضروف ها و استخوان های اضافی است که باعث کاهش زیبایی بینی بوده و همچنین جابه جایی آنها و یا تغییر دادن در زوایای قرار گرفتن غضروف ها و استخوان ها و تقویت قسمت های غضروفی و استخوانی ضعیف برای ایجاد ساختاری زیبا در بینی که با تکنیک های محافظه کارانه (nondestructive ) انجام می شود .
به واسطه خروج ترشحات همراه با خون و اخلاط از مجاری بینی تا حدودی انسداد سوراخ های بینی اتفاق می افتد که طبیعی است و با شستشوی بیشتر با سرم فیزیولوژی به تدریج  راه تنفس از طریق بینی باز می شود .
پس از عمل تنها یک قالب ظریف پلاستیکی روی بینی قرار می گیرد که پس از 5 تا 7 روز برداشته می شود .

 

پس از عمل جراحی بینی چه کارهایی لازم است:


به هنگام ترخیص به شما نسخه دارویی داده خواهد شد که شامل آنتی بیوتیک ، مسکن و آنتی هیستامین می باشد . رژیم غذایی شما پس از عمل تنها به مدت 2 روز غذاهای مقوی و نرم و بیشتر مایعات می باشد و پس از 2 روز تغذیه به صورت عادی انجام شود .
پس از ترخیص از بیمارستان به استراحت در منزل به صورت نشستن و یا خوابیدن در بستر با 2 بالش زیر سر بپردازید . بالا بودن سر به هنگام استراحت و خواب در 2_3 روز اول پس از عمل موجب کاهش تورم و درد می شود .
ناراحتی  و احساس درد در بینی و لب فوقانی به خصوص تا 24 ساعت پس از عمل معمولا زیاد نیست ولی برای کاهش آن می توانید از داروهای مسکن