دات نت نیوک
شعب مراکز درمانی

تهران و کرج

Menu
لیپوماتیک لیپوساکشن و پیکر تراشی
مدیر سایت

لیپوماتیک لیپوساکشن و پیکر تراشی

لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک 

 

لیپوماتیک یک روش جراحی کم تهاجمی است که باعث تخریب سلول های چربی شده و از طریق ایجاد امواج زیر صوت باعث تحریک اثر سفت کننده روی پوست می شود. ابتدا پزشک محلول حاوی بی حس کننده و آدرنالین (محلول توموسنت) را به نواحی مورد نظر بدن تزریق می کند، سپس تحت بی حسی موضعی  یا بیهوشی عمومی یک سوراخ کوچک در پوست ایجاد کرده و از طریق آن یک میکروکانولا که قطر تقریبی آن 1 تا 2 میلی متر و حاوی فیبر نوری است را داخل پوست می کند. سپس با انجام حرکات رفت و برگشت ملایم کانولا، انرژی صوت  به سلول های چربی منتقل شده و باعث جدا شدن سلول های چربی و تخلیه آسان آنها توسط فرآیندهای متابولیسمی طبیعی خود بدن یا بعد از اتمام  از طریق ساکشن  لیپوماتیک می شود. همچنین انرژی صوت  روی لایه دوم پوست اثر کرده و باعث جمع و سفت شدن پوست می شود. تماس صوت اینفرا سونیک باعث بسته شدن فوری عروق خونی کوچک شده، در نتیجه در مقایسه با لیپوساکشن معمولی خونریزی، ورم و کبودی کمتر و دوره بهبودی سریع تر و دوره نقاهت کوتاه تر می شود.


 آیا لیپوماتیک همان لیپوساکشن است؟


لیپوماتیک و لیپوساکشن هر دو روش های بسیار مؤثر در از بین بردن چربی های ناخواسته هستند. یکی از بزرگ ترین دلایلی که جراحی پلاستیک در سالیان اخیر، محبوبیت زیادی پیدا کرده به خاطر لیپوساکشن بوده است. لیپوساکشن یک تکنیک جراحی مؤثر برای بهبود شکل و نمای ظاهری فرد است. اگرچه لیپوساکشن تجمعات چربی را در بدن فرد از بین می برد و باعث شکل گیری مجدد بدن می شود ولی به عنوان روش جراحی کاهش وزن محسوب نمی شود. لیپوساکشن را می توان در شکم، پهلوها، بازوها، پشت، باسن، ران، ساق پا، صورت و گردن به کار برد.
 

لیپوماتیک در مقایسه با لیپوساکشن معمولی یک روش کم تهاجمی است و دوره استراحت و غیبت از کار درلیپوماتیک در مقایسه با لیپوساکشن معمولی کوتاه تر است. علاوه بر آن نتایج درمانی استفاده از لیپوماتیک در نواحی از بدن که استفاده از لیپوساکشن، مرسوم نیست، بسیار عالی است. بسته به اهداف شما و وضعیت جسمانی تان، لیپوماتیک می تواند به عنوان یک جایگزین برای لیپوساکشن مورد استفاده قرار گیرد یا ممکن است پزشک معالج تان درمان ترکیبی با لیپوماتیک و لیپوساکشن معمولی را پیشنهاد کند.


 در چه نواحی از بدن می توان لیپوماتیک را به کار برد؟

 • شکم
 • ساق پا
 • پهلوها
 • پشت
 • بازوها
 • صورت (غبغب – گونه)
 • ران ها
 • باسن
 • بزرگی سینه در آقایان (ژنیکوماستی)
 • زانوها

همچنین ازلیپوماتیک می توان برای جراحی مجدد و نیز همراه با سایر تکنیک های لیپوساکشن معمولی برای بهبود نتایج کلی و رضایت بیشتر بیماران استفاده کرد.

 
 آیا بدنبال انجام لیپوماتیک، انجام لیپوساکشن لازم است؟


 اگر در جایی که لیپوماتیک در هر جلسه درمان بیشتر از 500 سی سی چربی برداشته نمی شود (تقریبا به اندازه قوطی نوشابه) در نقاطی از بدن مانند غبغب که مقدار چربی لیز شده کم است بعد از انجام لیپوماتیک نیازی به تخلیه چربی ذوب شده نیست ولی در نقاطی از بدن مانند شکم و پهلو (بسته به اندازه فرد و مقدار تجمع چربی) که مقدار چربی جدا شده توسط اولتراسوند زیاد است (بیش از 500 سی سی) لازم است چربی های جدا  شده توسط ساکشن تخلیه شود.


 طول مدت زمان انجام لیپوماتیک چقدر می باشد؟


 بطور متوسط زمان لازم برای انجام لیزر لیپولیز 1/5تا 3 ساعت می باشد. البته بسته به وسعت محل یا محل هایی که قرار است تحت لیپوماتیک قرار گیرند و بزرگ یا کوچک بودن جثه فرد، این زمان ممکن است کوتاه تر یا طولانی تر باشد.


 آیا بعد از لیپوماتیک نیازی به بستری شدن می باشد؟


لیپوماتیک بسته به وسعت آن ممکن است تحت بی حسی موضعی یا تحت بیهوشی عمومی انجام گیرد. در اکثریت موارد، فردی که تحت عمل لیپوماتیک قرار می گیرد، بعد از چند ساعت مرخص می شود ولی در مواردی که وسعت انجام لیزر لیپولیز زیاد بوده و به ویژه اگر تحت بیهوشی عمومی انجام شده باشد توصیه می شود که بیمار حداکثر به مدت 24 ساعت بستری و تحت نظر باشد.


 
 چه فردی کاندید ایده آل برای انجام لیپوماتیک است؟

 


 1) از نظر جسمانی سالم باشد و حداکثر اضافه وزن او نسبت به وزن ایده آل 10 تا 15 کیلوگرم باشد.
2) فردی که تجمع چربی موضعی در یک یا چند نقطه از بدن دارد که به ورزش و رژیم غذایی مقاوم است.
3) فردی که از وجود این تجمعات چربی ناراحت بوده و قصد دارد به طور دائم از شر آن خلاص شود.


 در چه مواردی نباید از لیپوماتیک استفاده کرد؟


 1) زنان باردار یا مادران شیرده
2) افرادی که دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب (Pacemaker) دارند.
3) افرادی که دچار مشکلات کبدی یا نارسایی کبدی هستند.
4) این روش برای درمان چاقی کاربرد ندارد، بنابراین افرادی که شاخص جرمی بدن (BMI) آن ها بالاتر از 30 است، کاندید مناسبی برای لیزر لیپولیز نیستند.
5) وقتی فرد انتظارات غیرواقع گرایانه از آنچه که با این روش به دست آید، داشته باشد.


 
 نحوه محاسبه BMI  یا وزن بدون چگونه است؟


 BMI یا شاخص چربی بدن (Body Mass Index) بر اساس فرمول زیر به دست می آید:
مجذور قد بر حسب متر/وزن بر حسب کیلوگرم = BMI

 

عددBMI

وضعیت بالینی

کمتر از 15

کمبود وزن بسیار شدید

15 تا 16

کمبود وزن شدید

16 تا 5/18

کمبود وزن

5/18 تا 25

نرمال

25 تا 30

اضافه وزن

30 تا 35

چاقی متوسط

35 تا 40

چاقی شدید

بالاتر از 40

چاقی بسیار شدید

 

به عنوان مثال اگر وزن فردی 85 کیلوگرم و قد او 170 سانتی متر (1/7 متر) باشد، BMI او عبارت خواهد بود از:
29/4 = 1/7 × 1/7 /85 = BMI
یعنی این فرد دچار اضافه وزن می باشد.


 
 در جلسه مشاوره پزشک معالج تان  در مشاوره لیپوماتیک چه کاری انجام می دهد؟


 در جلسه مشاوره پزشک مزایا و خطرات لیزر لیپولیز را برای شما توضیح می دهد. سپس به ارزیابی شمما پرداخته و مشخص می کند که با توجه به وضعیت سلامت تان و محاسسبه BMI کاندید مناسبی برای این عمل هستید یا خیر و به طور واضح توضیح خواهد داد که این روش به شما چه کمکی می تواند بکند.


 آیا می توان در فردی که قبلا تحت درمان با لیپوساکشن معمولی قرار گرفته، از لیپوماتیک پیشرفته استفاده کرد؟

 

- بله، به کارگیری لیپوماتیک پیشرفته در نواحی ای از بدن که قبلا با لیپوساکشن معمولی درمان شده و نیاز به اصلاح دارد، بسیار مناسب است. چون لیپوساکشن معمولی نسبت به به لیزر لیپولیز سوختگی کمتری می دهد.


 
 آیا در فردی که تحت درمان با نسل های قدیمی تر لیزر لیپولیز قرار گرفته می توان برای اصلاح و بهبود نتایج از لیپوماتیک پیشرفته استفاده کرد؟

 


 - بله، ولی بسیار مشکل است چون  استفاده از لیزر لیپولیز باعث سوختگی و چسبندگی شد پوست می شود.

 
 آیا درمان با لیپوماتیک در یک جلسه انجام می شود؟


 - به طور معمول درمان با لیپوماتیک یک جلسه ای است. در بالغین وقتی سلول های چربی برداشته می شوند، دوباره تکثیر نمی یابند. اگر بعد از انجام لیپوماتیک اضافه وزن پیدا کند، چربی به طور عمده در نواحی درمان نشده تجمع پیدا می کند. بعد از حصول نتایج نهایی، اگر شما از نتایج راضی نباشید ممکن است بعد از یکسال عمل ترمیمی را برای شما انجام دهد.

 
 چه مدت بعد از انجام لیپوماتیک نتایج آن ظاهر می شود؟


 - به طور تیپیک شما بهبودی قابل توجهی را طی یک تا 2 هفته بعد از درمان با لیپوماتیک مشاهده خواهید کرد اما در بعضی نواحی مانند گردن و غبغب شما می توانید نتایج را سریعتر مشاهده کنید. از آنجایی که میزان ترمیم و متابولیسم در افراد مختلف، متفاوت است. برای نمایان شدن کامل نتایج درمان معمولا 3 تا 4 ماه و گاهی اوقات 6 تا 12 ماه وقت لازم است. این مساله به دلیل این است که بدن به طور طبیعی برداشتن (جذب) چربی های آزاد شده را ادامه می دهد تا آن که چیزی از آن ها باقی نماند. هر چند بیشتر بیماران از همان روز اول وقتی ناحیه درمان شده را بین 2 انگشت خود فشار می دهند، می توانند کاهش میزان چربی را احساس کنند. علاوه بر آن، چون لیزر باعث آزاد شدن حرارت می شود، این مساله منجر به جمع شدن تدریجی پوست در نواحی درمان شده می شود و در نتیجه وقتی به مرور زمان چربی ها جذب می شوند، پوست بیمار شل نمی شود. در صورتی که بیمار رژیم غذایی معقول را رعایت کند و فعالیت ورزشی متعادل داشته باشد تا مانع از افزایش وزنش در آینده شود، نتایج به دست آمده از این دو روش می تواند دائمی باشد.

 
 چه نکاتی را بعد از انجام لیپوماتیک باید رعایت کرد؟


 1) خودداری از انجام فعالیت های جسمانی یا ورزش شدید برای 1 تا 2 هفته
2) استفاده از بانداژهای فشاری یا گن مخصوص برای مدت زمان توصیه شده (برای صورت و غبغب حداقل یک ماه ساعت و برای سایر نواحی حداقل 2 تا 3 ماه)
3) استفاده از آنتی بیوتیک برای یک دوره کوتاه 5 روزه
4) تمیز و خشک نگه داشتن منطقه درمان شده برای 2 تا 3 روز
5) ماساژ ملایم بعد از 10 تا 12 روز قابل انجام است.
6) از ماساژ دادن شدید نواحی درمان شده باید برای 4 تا 5 ماه خودداری شود.
7) در صورت مشاهده علائم دال بر عفونت یا ایجاد خونریزی یا درد غیرعادی مراتب را به پزشک معالج اطلاع دهید.
8) برای کنترل درد در روزهای اول بعد از لیپوماتیک از استامینوفن یا استامینوفن کدئین استفاده شود.


 عوارض احتمالی لیپوماتیک کدامند؟


 در این روش درمانی عوارض ناشایع است ولی می تواند شامل موارد زیر باشد: 

1) عفونت، نادر است هر چند استفاده از آنتی بیوتیک برای کاهش احتمالی عفونت توصیه می شود.
2) نامنظمی، ممکن است به ویژه در ناحیه ران ها ایجاد شود اما میزان آن در مقایسه با لیپوساکشن بسیار کمتر است.
3) اسکار، از آنجایی که محل ورود پروب بسیار کوچک است، ناشایع است. هر چند محل ورود پروب به پوست ممکن است برای چند هفته قرمز باشد.
4) سوختگی پوست، این حالت ناشایع است و اگر پزشک معالج تجربه کافی در این زمینه داشته باشد این مشکل پیش نمی آید.
5) شلی پوست، معمولا بعد از لیزر لیپولیز پوست جمع می شود ولی اگر پوست بیمار خیلی شل باشد ممکن است به طور کامل جمع نشده و نیاز به جراحی داشته باشد. کسانیکه سابقه بارداری دارند و پوست شکم افتاده و شل باشد این عمل برای شان مناسب نیست.
6) خونریزی – کبودی و خونریزی ناشایع است.
7) نبود تقارن، ممکن است نداشتن تقارن به صورت موقت دیده شود که ناشی از ورم بیشتر در یک سمت در مقایسه با سمت دیگر است. اگر عدم تقارن بعد از چند ماه باقی بماند،بعد از یک سال قابل اصلاح است.


 بطور خلاصه انجام لیزر لیپوماتیک در چه افرادی مناسب می باشد؟


 انجام لیپوماتیک می تواند برای شما مناسب باشد اگر:

1) شما تلاش زیادی برای رعایت رژیم غذایی و انجام فعالیت های ورزشی کرده اید ولی موفق به از بین بردن چربی ها در پهلوها یا سایر نواحی بدن نشده اید.
2) به دنبال نتایجی بهتر از لیپوساکشن معمولی هستید.
3) نمی خواهید دچار شلی پوست شوید یا شلی پوستتان زیادتر شود.
بسیاری از افرادی که تحت درمان لیپوساکشن معمولی قرار می گیرند متوجه می شوند که پوست بدنشان متناسب با کاهش چربی شان جمع نمی شود و منجر به افتادگی پوست می شود که اغلب ظاهری زیبا نداشته و نیاز به کشیدن پوست دارند. لیپوماتیک با کشیدن پوست اطراف به سمت داخل می تواند لایه هایی که درست زیر پوست قرار گرفته اند را بازسازی کرده و مانع افتادگی پوست می شود.
4) به دنبال روشی هستید که تایید FDA آمریکا و CE اروپا را داشته باشد.
5) به دنبال نتایج ماندگارتر هستید.
6) انتظارات واقع گرایانه از نتایج این روش دارید. 

 

پیکر تراشی شکم و پهلو و ترانسفر چربی به با سن

 

متاسفانه بیمارانی مراجعه می کنند که کلی چربی در ناحیه شکم و پهلو دارند و تقاضای پروتز باسن می کنند در کسانی که چنین مشکلی دارند اول باید پیکرتراشی انجام شود یعنی چربی شکم م پهلو برداشته شود و دور کمر باریک شود اگر دور کمر باریک شد با ترانسفر مقدار مختصری از چربی خارج شده شکم و پهلو به باسن می توان اندامی ایده آل داشت و نیاز به جاگذاری پروتز پاسن و روبرو شدن با عواض متعدد پروتز باسن منتفی می شود. شما می توانید با ورود به صفحات اینستاگرام و کانال تلگرام موارد متعددی از این جراحی ها  را مشاهده نمایید.

 

آیا لیپوماتیک جانشین ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم می شود؟ 

 

بسیار مشاهده می شود کسانی را که پس از بارداری های متعدد و افتادگی و شلی پوست شکم نیاز به ابدومینوپلاستی و کشیدن و برداشتن پوست اضافی شکم دارند ولی با مراجعه به کسانیکه تخصص کافی در رشته جراحی پلاستیک ندارند باعث هدر رفتن هزینه و وقت و گاه صدمات جبران ناپذیری می شوند به راحتی قابل اصلاح و ترمیم نیستند و من تعدادی از این بیماران را در صفحه اینستاگرم غیر رسمی خودم آورده ام در انتخاب جراح پلاستیک خود دقت کافی داشته باشید تا دچار چنین عوارضی نشوید که غیرقابل اصلاح و یا به سختی قابل اصلاح باشد.

 

نویسنده: دکتر علی کربلایی خانی

برای مشاهده نمونه عملهای ما وارد کانال تلگرام یا صفحه اینستاگرام ما شوید


صفحه اینستاگرام دکتر کربلایی خانی

کانال تلگرام دکتر کربلایی خانی

مشاهده برنامه های تلویزیونی و ویدیویی دکتر کربلایی خانی در آپارات

 

کانال آپارات دکتر کربلایی خانی 

 

 

 

مطلب قبلی جراحی شکم
مطلب بعدی جراحی زیبایی بینی
Print
7344 رتبه بندی این مطلب:
4.3

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x

کانال تلگرام دکتر علی کربلایی خانی

صفحه اینستاگرام دکتر علی کربلایی خانی